Wyprawa na safari do ZOO w Borysewie

Wiadomo, że dzieciaki uwielbiają zwierzaki, to się nawet rymuje. I dlatego 18.08.2020 roku 12 dzieci z Domu Dziecka udało się na wycieczkę do ZOO w Borysewa, pod opieką wychowawczyń: Małgorzaty Laskowskiej i Bogumiły Włodarskiej. Jak to zwykle bywa, również ta atrakcja została zorganizowana przez Radę Wychowanków.

Relacje między człowiekiem a zwierzętami od samego początku ich istnienia ewoluowały. Dawniej, zwierzęta były traktowane najpierw jako źródło pożywienia, potem jako siła robocza. Z czasem, w procesie udomowienia doszło do wytworzenia silnych więzi między człowiekiem a innymi gatunkami. A w średniowieczu św. Franciszka z Asyżu nazwał zwierzęta swoimi braćmi i siostrami. Im lepiej poznamy i zrozumiemy zachowanie stworzeń, tym silniejszą więź uda się nam z nimi wytworzyć. Również wizyty w ZOO temu służą.

Nasz wyjazd rozpoczął się o godzinie 9.00 i jak zawsze była to wspaniała przygoda dla wychowanków Domu Dziecka. W Borysewie w ZOO można podziwiać nie tylko najgroźniejsze dzikie zwierzęta Białe Tygrysy bengalskie, Białe Lwy, Pumę, Białe Wilki, Serwale, ale także Lemury, Bawoły indyjskie, jedyne w Polsce Bawoły afrykańskie i Tapira. Na terenie ogrodu zoologicznego mieszka już 8 gatunków antylop, 2 gatunki zebr: Bezgrzywe, Greviego oraz 4 gatunki małp. Wielką sympatią zwiedzających cieszy się rodzina Mandryli licząca 9 osobników. Są tu także Kangury, wielbłądy jednogarbne i dwugarbne. Do tej pory udało nam się tam zgromadzić około 90 gatunków zwierząt dzikich

Dzieci mogły wzbogaciły swoje wiadomości na temat tych dzikich zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świta. Mogły też zapoznać się z warunkami życia podopiecznych ogrodu zoologicznego, a przyglądanie się egzotycznym zwierzętom budziło wiele emocji.
Podczas zwiedzania został zorganizowany obiad. Po nabraniu sił wychowankowie udali się na dalszą część wyprawy. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki już trwale zapiszą się we wspomnieniach dzieci.

Jakie zwierzęta cieszyły się największym uznaniem naszych dzieci? Choć Na pewno żyrafy, białe tygrysy i zebry i co może budzić lekkie zdziwienie, również węże. Zwiedzanie było wspaniałym przeżyciem, ale również ciekawą lekcją przyrody.

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia i upału wychowankom dopisywał humor i wzajemnie dzielili się niesamowitymi wrażeniami.