W dniu 25 listopada 2016 roku pojechaliśmy na 2-dniową wycieczkę. Pierwszy dzień spędziliśmy w Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, które powstało w 1947 roku. Podczas zwiedzania towarzyszył nam przewodnik, który przekazał mnóstwo ciekawych informacji. Przekraczając bramę z napisem: „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”, rozpoczęliśmy niezapomnianą lekcję historii. Zwiedziliśmy budynki, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Tam też poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową z dziewięcioma innymi więźniami.
Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym. Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii Żydów w obozie. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów, których udało się zidentyfikować. Księga zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Przewodnik poinformował nas, że wszyscy ludzie, którzy trafili do obozu, myśleli, że jadą do miejsca, gdzie będą mieli zapewnione mieszkanie oraz pracę. Przywozili ze sobą przedmioty codziennego użytku oraz swoje prywatne rzeczy, które później, na terenie obozu, musieli oddać. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki.
Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny komorą gazową połączoną z krematorium. W komorze gazowej za pomocą gazu o nazwie cyklon B, który początkowo stosowano do tępienia gryzoni, zaczęto masowo zabijać ludzi. Obok, w krematorium, mieściły się duże piece do spalania ciał.
Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca, następnie udaliśmy się do dawnego obozu w Brzezince który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Przewodnik pokazał nam oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca, rozpowszechnianie się chorób, nocą biegały szczury.
Na koniec zwiedzania pan przewodnik przytoczył słowa, że jeśli będziemy znali i pamiętali tę historię, to ona się nie powtórzy, a jeśli zapomnimy, może wydarzyć się znowu.
Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo. Wychodząc z obozu udaliśmy się na obiad. Zmęczeni z bagażem emocji pojechaliśmy do Wisły gdzie w pensjonacie mieliśmy zapewniony nocleg.
-
Aktualności
Kalendarz
grudzień 2023 P W Ś C P S N 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31