Charakterystyka placówki

Dom Dziecka położony jest we wsi Lisków w powiecie kaliskim. Lisków to wiejska gmina leżąca na obrzeżach powiatu (około 25km od Kalisza), sąsiaduje ona z powiatami tureckim i sieradzkim. Położenie Liskowa, z dala od ośrodków przemysłowych, wśród łąk, pól i lasów sprzyja wyciszeniu i zapewnia spokój potrzebny dzieciom. Negatywną stroną takiego położenia jest to, iż w pobliżu nie ma dużych zakładów pracy, przedsiębiorstw, które mogłyby na co dzień wspierać naszą placówkę.

Nasz Dom zlokalizowany jest w wolnostojącym dwukondygnacyjnym budynku, w którym swą siedzibę ma także Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku. Obie jednostki posiadają wspólne pomieszczenia administracyjne oraz jadalnię. Teren budynku jest ogrodzony. Przy domu znajduje się plac zabaw, 3 boiska rekreacyjne: boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej oraz profesjonalne boisko do siatkówki plażowej. Na terenie placu zabaw znajduje się także miejsce piknikowe z grillem, drewnianymi stolikami i ławkami oraz altaną.

Wychowankowie placówki są podzieleni na 3 wyodrębnione lokalowo grupy wychowawcze. Każda grupa posiada dwie łazienki, aneks kuchenny z piecem elektrycznym, kuchenką mikrofalową, lodówką, zlewozmywakiem, szafkami kuchennymi, stolikami i krzesłami dla dzieci. Grupy posiadają również pokój wypoczynkowy z telewizorem, wygodnymi kanapami, szafkami na gry i zabawki, stolikami i krzesłami. W każdej grupie znajduje się pokój do nauki wyposażony w krzesła, stoliki lub biurka oraz komputery i drukarki. Pokoje mieszkalne posiadają szafy odzieżowe, lampki, szafki nocne oraz tapczany dla dzieci. W jednym z pokoju do nauki zlokalizowana jest biblioteka dla wszystkich wychowanków. Jedna z uczelni służy również jako sala komputerowa.