Dzień Dziecka

Obchody Dnia Dziecka to wyraz naszego przekonania, że dzieci są przynajmniej tak samo ważne, jak dorośli, o ile nie ważniejsze. A już na pewno bardziej od dorosłych potrzebują miłości.

Choć Jezus już w Ewangelii prosił swoich uczniów, aby nie zabraniali dzieciom przychodzić do Niego a także przestrzegał przed krzywdzeniem tych najmniejszych, to tak naprawdę dopiero w 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, która podkreślała, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.

Jednym z przejawów „tego najlepszego” jest też obchodzenie Dnia Dziecka. Nie ma jednak jednej, konkretnej daty, od której na świecie obchodzono by to święto, nie ma też organizacji, która jednoznacznie uznana zostałaby za pomysłodawcę Dnia Dziecka, gdyż „przyznają się” do niego różne instytucje. Wiadomo jednak, że podobny dzień już w 1926 roku występował w kalendarzu chińskim, a od 1948 roku – w japońskim. Ale wracamy do Polski, a konkretnie do Liskowa.

01.06.2021 w Dniu Dziecka w Domu Dziecka zorganizowane zostało przyjęcie dla naszych milusińskich. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii i związanych z nią restrykcji, nie mogliśmy zaprosić gości z zewnątrz, choć dzieci bardzo za nimi tęsknią. Ale tęsknota, nawet wielka, nie może umniejszyć chęci do zabawy i radości.

Pani Dyrektor wraz z wychowawcami zadbała, aby dzieci nie mogły narzekać na brak atrakcji. Było więc rozpalone ognisko, a przy nim nie mogło zabraknąć śpiewu przy gitarze. W takim dniu mogliśmy nawet przymknąć nieco oko na zasady zdrowego żywienia, zastępując je zasadami słodkiego jedzenia: była wata cukrowa dla wielbicieli i fontanna z czekolady, chyba dla wszystkich. Żeby jednak kalorie nie przerosły dziennego zapotrzebowania pomiędzy posiłkami można było całkiem żwawo poskakać podczas świetnej zabawy, o którą zadbał animator. Wszyscy chętnie brali udział w Limbo a także w puszczaniu mydlanych baniek. O dziwo, wychowawcy też 🙂

Jednak gościem programu były odwiedziny grupy motocyklistów MOTO Kalisz. Nie dość, że przywieźli ze sobą mnóstwo prezentów, to jeszcze dzieci mogły poczuć symboliczny „wiatr we włosach” podczas krótkich przejażdżek. Wiadomo, że przy motocyklach w każdym człowieku budzi się chłopiec, nawet w dziewczynach i mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej, którzy też próbowali się „wmiksować” na tę atrakcję) .

Jak zawsze mogliśmy liczyć tego dnia na pomoc naszych przyjaciół. Dzięki nim nie zabrakło tego dnia słodyczy, napojów, lodów i pysznych owoców, a także smacznej kiełbasy na bigos.

Serdecznie dziękujemy firmom, które nas wspomogły: MC KEEN BEEF, Vintact, Malspaw, Hurt – Detal Krzysztof Krysztofowicz, AutoMobile Kacper Dolny, oraz Masarni z Koźminka.

Dziękujemy Wam, bo podobnie jak poeta Julian Ejsmond wiecie ile jest wart uśmiech dziecka…
Jest podłość i jest rozpacz, i troska, i żal…
Są złe siły dokoła i jest moc zdradziecka,
Co więdnąć każe kwiatom, ptaki pędzi w dal…
Moc tę zwycięża jedno tylko: uśmiech dziecka…